Membrana dachowa. Co to właściwie jest?
Mimo tego, że stosowanie membran dachowych jest dzisiaj powszechne, nie do końca wiemy dlaczego je stosujemy i co tak naprawdę mają dać.
Ale zacznijmy od początku. Membrana dachowa to produkt najczęściej trzy lub czterowarstwowy, wyprodukowany z tworzyw sztucznych (polipropylen PP, lub polietylen wysokiej gęstości HDPE). Pierwsze membrany pojawiły się w Polsce na początku lat 90 XX wieku, ale dopiero po roku 2000 upowszechniły się i dzisiaj stanowią integralną część budowy domu.
Jaki jest cel stosowania membran na dach? A więc, podstawowe zadanie membrany dachowej to wentylacja dachu, czyli umożliwienie odparowaniu nadmiaru wilgoci na zewnątrz połaci dachowej. Jak to uzyskujemy? Tutaj wykorzystana jest taka sama zasada, jaka jest powszechna przy produkcji pieluch jednorazowych (w pieluchach ma wpuścić i nie wypuścić, tutaj odwrotnie). Umożliwia to specjalny film funkcyjny, który jest sercem membrany dachowej.
Co kupować? Jak ognia wystrzegać się należy membran tanich i wykonywanych dla firm trzecich (producenci blach, dachówek- nie produkują membran, więc aby zarabiać, kupują najtańsze produkty). Należy też zawsze zważyć folię i jeśli producent deklaruje, że membrana jest np. 140, to oznacza to tylko to, że każdy mkw musi ważyć 140 g. Waga 1 mkw przemnożona przez 75 (ilość mkw rolki) musi dać nam właściwą wagę produktu. Jeśli odstępstwa są większe niż 5% od zakładanej wagi, produktu należy unikać. Ale najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Zasada jest prosta. Generalnie wysokie gramatury to lepsze folie (powyżej 160g).
Mam nadzieję, że udało mi się w bardzo dostępny sposób przedstawić Państwu choć trochę wiedzy na temat membran dachowych.